Πολιτικά

Mar 28, 2017, 15:39
Πέθανε ο βουλευτής της ΝΔ Βαγγέλης Μπασιάκος
Rate this item
(0 votes)

Πέθανε ο βουλευτής της ΝΔ Βαγγέλης Μπασιάκος Featured

17 February 2017

Πριν από λίγο έγινε γνωστό ότι έφυγε ξαφνικά από τη ζωή, σε ηλικία 63 ετών ο πρώην υπουργός και βουλευτής της ΝΔ Βαγγέλης Μπασιάκος.

Ο Κ. Μπασιάκος είχε γεννηθεί στη Θήβα το 1954. Ήταν παντρεμένος με τη Βικεντία Συροπούλου και ήταν πατέρας ενός γιού, του Θανάση- Αριστείδη.

Σπούδασε νομικά και Πολιτικές Επιστήμες στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, στο Διεθνές Δίκαιο και στην Πολιτική Επιστήμη. D.I.L./UCL, LL.M/UCL, ενώ ειδικεύτηκε στο Δίκαιο της ΕΟΚ, στους Διεθνείς και Ευρωπαικούς Οργανισμούς, στα Δικαιώματα του Ανθρώπου, στην Πολιτική της Δυτικής Ευρώπης και στην Πολιτική Κοινωνιολογία.

Μεταπτυχιακοί κύκλοι σπουδών ( Χάγη, Στρασβούργο, Βρυξέλλες, Σάλτσμπουργκ).

Κοινοβουλευτικές Δραστηριότητες

Εξελέγη Βουλευτής Βοιωτίας της Ν.Δ. στις εκλογές του Ιουνίου 1989, του Νοεμβρίου 1989, του 1990, 1996, 2000, 2004, 2007, Μαϊου 2012 και Ιουνίου 2012. (πρώτος Βουλευτής στις εκλογές του 1996, 2000, 2004 , 2007 Μαϊου 2012 και Ιουνίου 2012).

Γραμματέας του Προεδρείου της Βουλής (Ιούλιος και Νοέμβριος 1989).

Τακτικό μέλος της Διακοινοβουλευτικής Ένωσης (1989-1990), της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης (1990-1991) ,του Διεθνούς Οργανισμού για την Ασφάλεια και τη Συνεργασία στην Ευρώπη (ΟΑΣΕ 1996 έως 2004), και του ΝΑΤΟ (2007-2009, και 2012 έως τώρα).

Πολιτικές / Κοινωνικές Δραστηριότητες

Κομματικές Δραστηριότητες

Μέλος της Νέας Δημοκρατίας και της ΟΝΝΕΔ από την ίδρυσή τους.

Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΚΕΤΑ) της Ν.Δ. (1987-1989).

Αν. Γραμματέας Διεθνών Σχέσεων Ν.Δ. (1993-1994).

Γραμματέας Αγροτικού Ν.Δ. (1994-1996).

Πρόεδρος της Ομάδας Κοινοβ.Έργου (ΟΚΕ) της Ν.Δ. για θέματα Γεωργίας (1997- 2000).

Υπεύθυνος Γεωργικής Πολιτικής Ν.Δ. (2000-2001).

Τομεάρχης Γεωργίας Ν.Δ. (από Ιούλιο 2001-2004).

Κυβερνητική Δράση

Υφυπουργός Γεωργίας (3.12.1992-13.10.1993).

Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων (9.3.2004-23.9.2004).

Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων (23.9.2004-19.9.2007).

news24.gr

penta

 webempire 

toloukoumi

esquire