Πρωτάθλημα Long Island

Written by  Thursday, 06 November 2014
Rate this item
(0 votes)

Aνεβάζουν στροφές οι ομάδες του Λονγκ Αιλαντ Λιγκ, καθώς μπήκαμε στην τελική ευθεία των πρωταθλημάτων πριν την χειμερινή διακοπή. Από τις ομάδες που ανήκουν στην ΕΠΟ Αμερικής, μόνο η Λέρος κατάφερε να συνεχίσει με νίκη, ενώ οδυνηρή ήττα υπέστησαν οι Σέρβοι και η Πανάθα

Panatha USA vs Real New York FC 2-3
Πολύ καλός αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο του Βαν Μπιούρεν, καθώς η γηπεδούχος ομάδα της Πανάθα USA, παρά την εξαιρετική εμφάνιση έχασε με 2 – 3, όμως υπάρχουν αρκετά παράπονα για την διαιτησία. Οι πράσινοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Serhat Unver όμως η Ρεάλ της Νέας Υόρκης ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα με ένα γκολ που μπήκε από προφανή θέση οφσάιντ. Στην συνέχεια το μόνο που κάταφεραν οι παίκτες της Πανάθα USA ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Ibrahim Ehsan. Πάντως όπως τονίζουν οι άνθρωποι του τριφυλιού, η ομάδα βρίσκει τον ρυθμό της και η συνέχεια θα είναι ακόμα καλύτερη.

Central Islip Los Galacticos vs Leros 1-2
Mεγάλη νίκη για την Λέρο που με αυτό το αποτέλεσμα παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του πρωταθλήματος καθώς μεγάλος στόχος της ομάδας είναι η άνοδος στην δεύτερη κατηγορία. Μετά από μία αγωνιστική πτώση, οι γαλάζιοι κατάφεραν να επανέλθουν δριμύτεροι και μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, κέρδισαν με 2'1 μέσα στην έδρα των ισχυρών Γκαλάκτικος. Τα δύο γκολ για την ομάδα της Λέρου μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, και ειδικότερα στο 25ο λεπτό με τον Θωμάτο και στο 40ο λεπτό με τον φορμαρισμένο Παναγιώτη Αγγελή. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Σέντραλ Αιλιπ ηταν να μειώσουν στο 69ο λεπτό, καθώς η άμυνα της Λέρου κατάφερε να αντέξει το σφυροκόπημα των γηπεδούχων ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Μάλιστα ήρωας του αγώνα ήταν ο εκπληκτικός Βαγγέλης Αμβροσιάτος που με μία απίθανη εμφάνιση, κατάφερε να κατεβάσει στην κυριολεξία ρολά στην εστία του, με επεμβάσεις που έκριναν το τελικ΄οαποτέλεσμα. Μάλιστα ο Αμβροσιάτος που διανύει την δέυτερη ποδοσφαιρική νίοτη του, δέχτηκε τα συγχαρητήρια και των αντιπάλων του που αναγνώρισαν την ομολογουμένως τρομερή παρουσία του. Σε αυτό το σημείο στάθηκε και ο κόουτς Τάκης Ρίζος που εξήρε την εμφάνιση του έμπειρου τερματοφύλακα, τονίζοντας ότι η ομάδα θα διεκδικήσει μέχρι τέλους τον στόχο της ανόδου. Όπως επεσήμαναν οι άνθρωποι της Λέρου, η νίκη αποκτάει ακόμα μεγαλύτερη σημασία καθώς στο γήπεδο του Βεραζάνο, οι συνθήκες ήταν τρομερά δύσκολες με κρύο και πολύ δυνατό αέρα.
Το ρόστερ
Αμβροσιάτος, Ζερβας, Βασιλόπουλος, Ρίζος, Παπαποστόλου, Μπαδούρος, Τσιάκας, Ρόσας, Θεοφυλάκος Π, Αγγελής, Θωμάτος

South Jπμaica Portuguese vs OFI Crete New York στο 5-0
Η φετινή χρονιά δεν εκτυλίσσεται για τους Κρητικούς όπως θα έπρεπε ακθώς ναι μεν έχουν καλή ομάδα, κάτι που απέδειξαν και πέρυσι, όμως οι απουσίες και οι τραυματισμοί δεν επιτρέπουν στην ομάδα να διεκδικήσει αυτό που της αξίζει μέσα στο γήπεδο. Οι Κρητικοί πρόσπάθσαν και το σκορ είναι πλασματικό, καθώς πλήρωσαν λάθη της άμυνας. Πάντως η διακοπή για τον Χειμώνα αναμένεται να αποτελέσει βάλσαμο για την ομάδα, που σίγουρα μπορεί να αποδώσει καλύτερα στο πρωτάθλημα. Πάντως το ενθαρρυντικό είναι ότι πρόκειται για μία αμιγώς ελληνική ομάδα. Όπως δήλωσε ο Γιώργος Σπυριδάκης η ομάδα πληρώνει την ατυχία που έχει παρουσιαστεί, όμως όπως τονίζει η προσπάθεια θα συνεχιστεί και τα αποτελέσματα θα γίνουν καλύτερα.
Η σύνθεση
Μπουντούρης Σ, Μπουντούρης Α, Στρατουδάκης, Μαραγκουδάκης Χ, Μαραγκουδάκης Κ, Βεζυράκης, Αργυρός, Κουλούρης, Πλυμάκης, Μαυρουδής και Σπυριδάκης

VoltsFC 1 βαθμοί γκολ: 1 26

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι Χορηγός Δημοσίων Σχέσεων είναι το University Orthopedics στο 23-18 31 δρόμους, suite 210 στην Αστόρια με τηλέφωνο 718 7771885 και στο 155 της 5ης Λεωφόρου στο Μανχάτταν. ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗΣ